| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Online Technical Support |
| Warranty: | 1 Year |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency

★ 9kw AIR cooling ATC spindle
★ PC controller with ethernet port
★ High precision Servo motor
★ Square linear rails confirm higher precision
★ High precision gear rack and ballscrew transimit
| Model | SM1325ATC-S |
| XYZ axis travel | 1300x2500x200mm |
| Feeding height | 200mm |
| ATC tool type | 8 PCS linear type( back side) |
| Spindle power | 9KW ATC air cooling spindle |
| Control system | PC cnc control system(Ethernet cable) |
| Drive type | Servo motor |
| Rail type | Linear rails |
| Transmit | X Y Oblique gear rack /Z ballscrew |
| Table type | Vacuum absorption with T slot clamping with 5.5KW vacumm pump |
| Max travel speed | 50000mm/min |
| Working precision | 0.05mm |
| Power | AC380V±10% /50~60Hz |
| Compatible Software | Type3/Artcam/UG/Pro-E/Mastercam/Ucancam etc |
| Command code | G code |
| Machine size | 3250*2000*1620mm |
| Packing size | 3370*2150*1860mm |
| Net/Gross weight | 1100kg/1300kg |

As industrial-grade big size CNC equipment, the ATC 1325/1530/2030 serves multiple heavy industries and manufacturing sectors, adapting to various large-scale processing needs:



Q1: Are you a factory or trading company ?
A: We are a manufacturer founded in 2011. Our new factory is located in Qihe County, Dezhou City, Shandong Province.
Q2: What's your payment terms? Delivery and MOQ?
A: Payment terms: we accept T/T, Western Union, Paypal, etc. 30%~50% deposit, balance before delivery from our factory.
Lead time: 7~15 days
Delivery terms: EXW, FCA, FOB, CFR, CIF, DDU, etc.
MOQ: 1set
Q3: What's your warranty?
A: We provide 36 months warranty for whole machine, 12 months for core parts.
Q4: If I don't know how to use the machine, can you teach me?
A: 1) There is a U disk send together with the machine including machine manual and operation videos. If you have further question:
2) Online technical support (Email, Whatsapp, Wechat, Phone and so on)
3) Remote control software to set for you
4) Demo Video to follow