| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Online Technical Support |
| Warranty: | 2 Year |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Every component of the CNC Fiber Cutting Machine 1530 is designed to prioritize precision, speed, and reliability:

| Model | F3015 |
| Working area | 1500x3000mm |
| Max. Output Power | 1500w / 2000W / 3000W / 6000W |
| Fiber Laser Source Brand | RECI /BTW/ Raycus / MAX |
| Laser Head Brand | Raytools / Au3tech |
| Controller | Raytools / Cypcut / Weihong/Au3tech |
| Motor | Servo motor |
| Rails | Linear rail |
| Chiller | S&A/Hanli |
| Application material | Carbon / Stainless Steel / Aluminum |
| Graphic Format Supported | AI, BMP, Dst, DXF, PLT, Dwg, LAS, DXP |
| Working Voltage | 220V/380v |
| Machine size | 4300*2190*1900mm |
| Packing size | 4500*2290*2090mm |
| Gross weight | 1500KG |
The CNC Fiber Cutting Machine 1530 excels across industries that rely on precise metal processing:
Jinan Chentuo CNC Equipment Co., Ltd's CNC Fiber Cutting Machine 1530 is more than a cutting tool-it's a strategic investment in your operation's success. Its blend of speed, precision, and versatility makes it an ideal choice for manufacturers looking to stay competitive in metal processing. Backed by Jinan Chentuo's global service network (serving 60+ countries) and commitment to quality, the CNC Fiber Cutting Machine 1530 ensures you get consistent results, lower costs, and the flexibility to take on new opportunities.




Q1: Are you a factory or trading company ?
A: We are a manufacturer founded in 2011. Our new factory is located in Qihe County, Dezhou City, Shandong Province.
Q2: What's your payment terms? Delivery and MOQ?
A: Payment terms: we accept T/T, Western Union, Paypal, etc. 30%~50% deposit, balance before delivery from our factory.
Lead time: 7~10 days
Delivery terms: EXW, FCA, FOB, CFR, CIF, DDU, etc.
MOQ: 1set
Q3: What's your warranty?
A: We provide 36 months warranty for whole machine, 12 months for core parts.
Q4: If I don't know how to use the machine, can you teach me?
A: 1) There is a U disk send together with the machine including machine manual and operation videosl. If you have further question:
2) Online technical support (Email, Whatsapp, Wechat, Phone and so on)
3) Remote control software to set for you
4) Demo Video to follow