| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Online Technical Support |
| Warranty: | 1 Year |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency

Perfect for hobbyists and professionals with limited workspace, high-precision cutting in a compact design. Despite its smaller size, this machine doesn't compromise on quality-offering the same quality ballscrew and linear rails to get good precision . If you have limited budget and want bigger working size CNC router to play. This model is the best choice than other similar ones.
Main specifications
★ Professional mini cnc
★ Square linear rails confirm higher precision
★ Higher Feeding height
★ Big thickness table
★ Professional spindle motor
| Model | 3040 |
| XYZ axis travel distance | 300x400x120mm |
| Feeding height | 120mm |
| Table size | 320x580mm |
| Spindle power | 1.5kw water cooling(0-24000RPM) |
| Rail type | Square rail |
| Control system | PC Control CNC System |
| Drive type | Stepper motor |
| Transmit | Ballscrew |
| Table type | Aluminum profile T slot clamping |
| Max travel speed | 6000mm/min |
| Working precision | 0.05mm |
| Power | AC220V±10% / 50~60Hz |
| Compatible Software | Type3/Artcam/UG/Pro-E/Mastercam/Ucancam etc |
| Command code | G code |
| Machine size | 680*58*480mm |
| packing size | 820*660*550mm |
| Net / Gross weight | 55kg /70kg |




Q1: Are you a factory or trading company ?
A: We are a manufacturer founded in 2011. Our new factory is located in Qihe County, Dezhou City, Shandong Province.
Q2: What's your payment terms? Delivery and MOQ?
A: Payment terms: we accept T/T, Western Union, Paypal, etc. 30%~50% deposit, balance before delivery
from our factory.
Lead time: 7~10 days
Delivery terms: EXW, FCA, FOB, CFR, CIF, DDU, etc.
MOQ: 1set
Q3: What's your warranty?
A: We provide 36 months warranty for whole machine, 12 months for core parts.
Q4: If I don't know how to use the machine, can you teach me?
A: 1) There is a U disk send together with the machine including machine manual and operation videosl. If you have further
question:
2) Online technical support (Email, Whatsapp, Wechat, Phone and so on)
3) Remote control software to set for you
4) Demo Video to follow